Άνετη νίκη και ρεβάνς κόντρα στον Προοδευτικό

03/02/2018

Άνετο ήταν το πέρασμα της ομάδας μας, του ΑΠΟΕΛ / ΣΠΕΣ από το κλειστό της Αφροδίτης αφού επικράτησε άνετα του Προοδευτικού με 24-16 στο φινάλε του 2ου Γύρου στο Πρωτάθλημα Χειροσφαίρισης και έδωσε συνέχεια στις επιτυχίες του μέσα στο 2018.

Η ομάδας μας ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, είχε τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση, δεν έδωσε δικαιώματα ώστε να αμφισβητηθεί η ανωτερότητα της και πήρε πέραν από τη νίκη την ρεβάνς για την ήττα που δέχθηκε στον πρώτο γύρο.

Με κορυφαίο τον Νικόλα Γεωργίου που πέτυχε 6 τέρματα και με άξιο συμπαραστάτη τον Ανδρέα Χατζησάββα που πέτυχε 5 γκολ η ομάδα μας έφτασε άνετα στην 5η νίκη της στον θεσμό. Κατάφερε από το ξεκίνημα να προηγηθεί, κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ της 10-7, ενώ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 2ο ημίχρονο παίρνοντας το ροζ φύλλο με το τελικό 24-16.

Η νίκη αυτή ήταν πολύ σημαντική από ψυχολογικής και όχι μόνο άποψης ενόψει του μεγάλου ντέρμπι με τον Παρνασσό την επόμενη Παρασκευή στο κλειστό του Λυκείου Στροβόλου.

Ημίχρονο: 7-10

Τελικό: 16-24

ΑΠΟΕΛ / ΣΠΕΣ: Καϊλης Μιχάλης, Νέαρχος Μιχαηλίδης 3, Χρίστος Χρυσάνθου 3, Νεκτάριος Στυλιάνου, Χάρης Χατζηγιάννης 1, Τάσος Ιωάννου 3, Κυριάκος Βορκάς, Χρίστος Χατζηεφραίμ 3, Ρούσος Παναγιώτης, Ανδρέας Χατζησάββας 5, Φωτίου Ανδρέας, Στέφανος Φτερακίδης, Συμεών Χατζηδάκης, Κλεάνθης Χαραλαμπούς, Ρένος Παπανικολάου 1, Γεωργίου Νικόλας 6.