Αντεπίθεση και μεγάλο διπλό

21/01/2019

Με μεγάλη αντεπίθεση στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε στη Λεμεσό τον Απόλλωνα με 76-82 για τη 14η και τελευταία αγωνιστική της Α’ φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League και παρέμεινε στη 2η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα μας βρέθηκε στο -13, αλλά βρήκε τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα να επιστρέψει και να πάρει το ροζ φύλλο. Πρώτος σκόρερ ο Peterson με 29 πόντους, ακολούθησε ο Grant με 19.

Πολύ κοντά στο σκορ και με εναλλασσόμενο το προβάδισμα εξελίχθηκε το μεγαλύτερο μέρος του 1ου δεκαλέπτου, ωστόσο προς το τέλος οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι και πήραν προβάδισμα με 22-16.

Με την έναρξη της 2ης περιόδου η ομάδα μας βρέθηκε στο -8 (24-16) και στη συνέχεια στο -13 (36-23), αν και ενδιάμεσα μείωσε στους τρεις πόντους (26-23). Η διαφορά του Απόλλωνα έμεινε μέχρι το τέλος και η ομάδα μας πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το 47-37 κατά της.

Στα πρώτα μισά της 3ης περιόδου ο ΑΠΟΕΛ βρισκόταν πίσω στο σκορ, με τη διαφορά να φτάνει και πάλι στο -13 (58-45). Ωστόσο η ομάδα μας έβγαλε αντίδραση και με μεγάλη αντεπίθεση ροκάνιζε συνεχώς τη διαφορά. Ισοφάρισε σε 63-63 και έκλεισε το προτελευταίο δεκάλεπτο στο -1, 64-63.

Η ομάδα μας ξεκίνησε εξαιρετικά το τελευταίο δεκάλεπτο και με 7 σερί πόντους πέρασε μετά από πολύ ώρα μπροστά στο σκορ, με 64-70. Οι γαλαζοκίτρινοι του κ. Αντώνη Κωνσταντινίδη συνέχισαν συγκεντρωμένοι και σοβαροί, διατήρησαν τη διαφορά και πήραν μια παλικαρίσια νίκη με 76-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 47-37, 64-63, 76-82

Αντώνης Κωνσταντινίδης: Κοιλαράς 9, Vaughn 17, Jackson 8, Grant 19, Peterson 29, Λοΐζιδης, Γιανναράς.