Από νίκη σε νίκη

11/11/2018

Από νίκη σε νίκη βαδίζει η ομάδα καλαθόσφαιρας Γυναικών του ΑΠΟΕΛ που κέρδισε τον Άρη στη Λεμεσό με 45-80 για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος και συνέχισε την αλάνθαστη πορεία της. Ο Βεατρίκη Ακαθιώτη πέτυχε 24 πόντους και ήταν σε ακόμη ένα παιχνίδι η πρώτη σκόρερ της ομάδας μας. Ακολούθησαν οι Amper Brown και Ρεβέκκα Χριστοδούλου με 20 και 14 πόντους. Την ερχόμενη Κυριακή 18 Νοεμβρίου ο ΑΠΟΕΛ θα ταξιδέψει ξανά στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Πολύ δυνατό ήταν το ξεκίνημα της ομάδας, η οποία επιβλήθηκε από πολύ νωρίς στο παιχνίδι και δεν ανησύχησε σε κανένα σημείο. Προηγήθηκε με 10-0, σταδιακά ανέβαζε τη διαφορά και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με το 26-12 υπέρ της.

Οι καλαθοσφαιρίστριες του Nemanja Bjedov συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, είχαν σταθερό προβάδισμα ασφαλείας και πήγαν στο ημίχρονο με το +16, 29-45.

Στο 3ο δεκάλεπτο, η ομάδα μας έπαιξε πολύ καλή άμυνα και δέχθηκε μόλις 6 πόντους, πέτυχε 16 και ανέβασε τη διαφορά στους 26 πόντους, 35-61.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, ωστόσο αυτό δεν επηρέασε την απόδοση της ομάδα μας που εκτόξευσε το προβάδισμα της στους 35 πόντους και πήρε  ακόμη μια επιβλητική νίκη, με 45-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-26, 29-45, 35-61, 45-80

Nemanja Bjedov: Βεατρίκη Ακαθιώτη 24, Amber Brown 20, Tea Charlton 4, Λύγια Ιωάννου 7, Ρεβέκκα Χριστοδούλου 14, Κωνσταντίνα Κόνιαλη 4, Ανδρούλα Παπαλλά 2, Ελένη Γεωργίου, Αθηνά Παπαγιάννη 2, Κατερίνα Γουάφα 3, Ίγκριτ Ακαθιώτη, Αντωνία Νικηφόρου.