ΑΠΟΕΛ Θρύλος Πρόκριση!

23/11/2016

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του FIBA Europe Cup πήρε απόψε ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας παρά την ήττα από την Tsmoki Minsk με 81-68 στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής, προκρίθηκε ως μια από τις τέσσερεις καλύτερες τρίτες των 10 ομίλων. Πρώτος σκόρερ για τον ΑΠΟΕΛ στο αποψινό παιχνίδι ο Wright με 18 πόντους, ακολούθησαν οι Bussey και Burnatowski με 16 και αντίστοιχα.

Η ομάδα μας πάλεψε στο πρώτο ημίχρονο και ήταν αρκετά ανταγωνιστική, ωστόσο στην επανάληψη δυστυχώς η κούραση και η ταλαιπωρία του ταξιδιού επηρέασαν την απόδοση των καλαθοσφαιριστών του Δημήτρη Κουστένη και είδαν τη διαφορά να ανεβαίνει στους 13 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα
Ο ΑΠΟΕΛ χρειάστηκε κάποιο χρονικό διάστημα προκειμένου να εγκλιματιστεί στις συνθήκες του δύσκολου αγώνα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος στο 1ο δεκάλεπτο. Οι Λευκορώσοι βρίσκονταν συνεχώς μπροστά στο σκορ (10-2, 19-8, 24-15), ωστόσο προς το τέλος η διαφορά μειώθηκε στους τρεις πόντους και έκλεισε στο -5 για την ομάδα μας (26-21).

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα δεν άρχισε καλά και πέρασαν τέσσερα λεπτά για να πετύχει το πρώτο της καλάθι (28-23). Στη συνέχεια η Tsmoki ανέβασε τη διαφορά στο +7 (33-26) όμως, η ομάδα μας με σερί πέντε πόντων την κατέβασε στο -2 (33-31). Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ 39-33 για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη και μέχρι τα μέσα της 3ης  περιόδου η ομάδα μας δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και η Tsmoki ανέβασε τη διαφορά μέχρι 17 πόντους (59-41, 67-50, 71-54). Οι καλαθοσφαιριστές του Δημήτρη Κουστένη με σερί έξι πόντων πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με μειονέκτημα 11 πόντων (71-60).

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι το προβάδισμα τους στο +15. Η ομάδα μας έκανε την ύστατη προσπάθεια στα τελευταία λεπτά να ψαλιδίσει τη διαφορά , αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 81-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 13-12, 22-17, 20-18

Δημήτρης Κουστένης: Brown 10, Μύθιλλος, Κοιλαράς 3, Κούνας 2, Bussey 16, Burnatowski 11, Κασκίρης 4, Mobley 8, Wright 18.