Δεύτερη θέση στην Υδατοσφαίριση

23/04/2017

Ο ΑΠΟΕΛ έχασε από τον Ναυτικό Όμιλο Μέσα Γειτονιάς 14-13 στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης και τερμάτισε στη 2η θέση της βαθμολογίας, πίσω από το σημερινό αντίπαλο του. Εφτά τέρματα σημείωσε ο Μπαγλατζής, τρία ο Νικολάου Σ. και από ένα οι Μήλας, Αλκιβιάδης και Προδρόμου.

Η ομάδα μας χρειαζόταν τη νίκη με πέντε τέρματα διαφορά για να στεφθεί πρωταθλήτρια, αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε. Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα οι γαλαζοκίτρινοι προηγούνταν 12-11 και ρίσκαραν επιθετικά προκειμένου να διεκδικήσουν τις ελάχιστες πιθανότητες που απέμεναν. Ωστόσο, ο αντίπαλος εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά και πήρε τη νίκη με 14-13.

Πετυχημένη χρονιά
Παρά τη στεναχώρια από την απώλεια του τίτλου, δεν μπορούμε να μην επισημάνουμε το αυτονόητο. Η χρονιά κρίνεται πετυχημένη και αποτελεί τον οδηγό της ομάδας για την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Ο ΑΠΟΕΛ  στα τρία χρόνια παρουσίας του στην Υδατοσφαίριση έκανε γρήγορα και σημαντικά βήματα προόδου και χρόνο με το χρόνο παρουσιάζεται ακόμα καλύτερος και ανταγωνιστικός. Οι υπεύθυνοι, οι προπονητές και οι πολίστες του τμήματος θα συνεχίσουν με τον ίδιο ζήλο προκειμένου η ομάδα να φτάσει εκεί που επιθυμεί, στην κορυφή.

Το ρόστερ της φετινής περιόδου (Ανδρέας Κυθρεώτης: Βασιλείου Α (Τ), Ιωσήφ, Αλκιβιάδης, Στεργιούλης, Παφίτης, Μήλας, Κτωρίδης, Σιακάς, Μπαγλατζής, Νικολάου, Προδρόμου, Βασιλείου Κ., Φανής, Θεοφανίδης, Μαννούρης, Σωτηριάδης (Τ) και Πάλλης (Τ).

Στον τελικό οι μικροί
Την ερχόμενη Κυριακή, δυο ομάδες του ΑΠΟΕΛ θα λάβουν μέρος σε τελικό κυπέλλου. Η ομάδα μίνι Παίδων θα αντιμετωπίσει τον Ναυτικό Όμιλο Λάρνακας και οι Παίδες την πρωταθλήτρια Πάφο.