Διπλό στη Λεμεσό και επιστροφή στις νίκες

24/11/2018

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την ΑΕΛ στη Λεμεσό με 55-70 για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ BasketLeague και μετά από 2 σερί ήττες επέστρεψε στις επιτυχίες . O Grant πέτυχε 19 πόντους, ακολούθησαν οι Peterson και Vaughn με 12 και 10 αντίστοιχα. Την Παρασκευή 07 Δεκεμβρίου, ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει στο Λευκόθεο την ΕΘΑ. Σε εκείνο το παιχνίδι θα κάνει ντεμπούτο ο νέος προπονητής της ομάδας μας, ο κ. Αντώνης Κωνσταντινίδης, ο οποίος θα αναλάβει επίσημα την προσεχή Δευτέρα.

Σταθερό, αλλά μικρό προβάδισμα είχε ο ΑΠΟΕΛ μετά το 6-6. Η ομάδα μας μετά το 6-8 είχε συνεχώς το προβάδισμα, προηγήθηκε 8-15, ωστόσο η διαφορά μειώθηκε στους 4 πόντους (16-20) με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Στη 2η περίοδο οι γαλαζοκίτρινοι ήταν πολύ καλύτεροι και γρήγορα εκτόξευσαν τη διαφορά στους 10 πόντους (18-28), τη διατήρησαν (27-37) και πήγαν στην ανάπαυλα για το ημίχρονο στο +11 (31-42).

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα μας δεν ήταν αρκετά καλή και επέστρεψε στον αντίπαλο να περάσει μπροστά με 46-45, αλλά η απάντηση ήταν άμεση και με 5 σερί πόντους, πήγε στην τελευταία περίοδο με το 46-50 υπέρ της.

Η 4η περίοδος εξελίχθηκε πολύ καλύτερα. Ο ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους. Με καλή άμυνα και ευστοχία στην επίθεση, η ομάδα μας ανέβαζε σταδιακά τη διαφορά και πήρε τη νίκη με σχετική ευκολία, με 55-70

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 31-42, 46-50, 55-70

Χρίστος Χασανίδης: Jake O'Brien 7, Zdravic 4, Jackson 6, Grant 19, Peterson 12, Λοϊζίδης 2, Pape 2, Vaughn 10, Γιανναράς 8.