Διπλό στο "Κίτιον" με σούπερ Ακαθιώτου!

27/01/2019

Η ομάδα καλαθόσφαιρας Γυναικών του ΑΠΟΕΛ κέρδισε την ΑΕΚ στο «Κίτιον» με 52-54 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Οι γαλαζοκίτρινες είχαν σε μεγάλο απόγευμα τη Βεατρίκη Ακαθιώτου που σημείωσε 21 πόντους. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας θα φιλοξενήσει τον Κεραυνό στο Λευκόθεο.

Στο 1ο δεκάλεπτο ο αντίπαλος ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, αλλά η ομάδα μας με τρίποντο λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος πήρε προβάδισμα με 13-14.

Στη 2η περίοδο οι γαλαζοκίτρινες κυνηγούσαν και πάλι το σκορ και βρέθηκαν στο -6, ωστόσο έκλεισαν το ημίχρονο στο -3 (27-24).

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό στο 3ο δεκάλεπτο, με την ομάδα μας να μένει στο -8 (36-28), αλλά με αντεπίθεση έκλεισε τη διαφορά στον πόντο (41-40).

Στην τελευταία περίοδο οι παίχτριες του κ. Nemanja Bjedov συνέχισαν την καλή απόδοση τους και πήραν το σημαντικό διπλό που τις διατήρησε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-14, 27-24, 41-40, 52-54

Nemanja Bjedov: Βεατρική Ακαθιώτου 21, Amper Brown 10, Tea Charlton 12, Λυγία Ιωάννου 2, Ρεβέκκα Χριστοδούλου 7, Κωνσταντίνα Κόνιαλη 2, Παναγιώτα Θεμιστοκλέους, Αθηνά Παπαγιάννη, Κατερίνα Γουάφα