Εύκολη νίκη επί της Ομόνοιας

18/10/2019

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Basket League της περιόδου 2019-20 πανηγύρισε ο ΑΠΟΕΛ που κέρδισε την Ομόνοια στο Λευκόθεο με 82-74 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Την προσεχή Τετάρτη η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Sigal Prishtina στην πρεμιέρα του FIBA Europe Cup, ενώ το Σάββατο 26 Οκτωβρίου θα φιλοξενηθεί από τον ΑΠΟΠ Πάφου.

Πολύ καλά μπήκε στο παρκέ ο ΑΠΟΕΛ που προηγήθηκε με 8-0, ωστόσο ο αντίπαλος απάντησε με δικό του σερί και πέρασε μπροστά με 8-9 λίγα δευτερόλεπτα μετά τη συμπλήρωση του 5λεπτου. Το παιχνίδι μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου ήταν ισορροπημένο, με τους γαλαζοκίτρινους να πετυχαίνουν τρίποντο προς το τέλος και να περνάνε εκ νέου μπροστά στο σκορ με 19-18.

Στην έναρξη της 2ης περιόδου η Ομόνοια έκανε το 19-20, αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ΑΠΟΕΛ δεν κοίταξε ξανά πίσω. Με σερί 6-0, η ομάδα μας προηγήθηκε με 25-20, ακολούθως με 33-24 και έβαλε τις βάσεις για την πρώτη της νίκη. Το ημίχρονο έληξε με 41-37 υπέρ μας.

Στις αρχές της 3ης περιόδου οι καλαθοσφαιριστές του Κρις Χουγκάζ πάτησαν… γκάζι και ανέβασαν τη διαφορά στο +12 (51-39), στο 26’ την εκτόξευσαν στο +19 (61-42) και πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το 68-56.

Η ομάδα μας έκανε σωστή διαχείριση στην 4η περίοδο, διατήρησε τη διαφορά στα ίδια περίπου επίπεδα και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή περίοδο με χαρακτηριστική ευκολία, με 82-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 41-37, 68-56, 82-74

Κρις Χουγκάζ: Χρίστος Πυρίλλης, Dmitri Thompson 8, Dendy Laron 17, Michael Cuffee 11, Jarvis Garrett 15, Γαβριήλ Κοιλαράς, Βασίλης Κούνας 17, Ιωάννης Γιανναράς 3, Ανδρέας Κωνσταντίνου, Axel Mpoyo 9, Χρίστος Λοΐζιδης 2.