Εύκολη νίκη επί της Ομόνοιας στο φινάλε του 2018!

28/12/2018

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Ομόνοια με 85-65 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League και ολοκλήρωσε επιτυχώς τις υποχρεώσεις του για το 2018. Κορυφαίοι για την ομάδα μας οι Grant και Jake O'Brien που σημείωσαν από 23 πόντους. Τη Δευτέρα 07 Ιανουαρίου ο ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Κεραυνό για την ίδια διοργάνωση.

Οι γαλαζοκίτρινοι του κ. Αντώνη Κωνσταντινίδη δεν συνάντησαν δυσκολίες στο σημερινό παιχνίδι με τους πράσινους, πανηγύρισαν την 4η συναπτή νίκη τους και παρέμειναν στα ψηλά της βαθμολογίας.

Στο 1ο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγαινε καλάθι-καλάθι μέχρι το 6’ (10-10), ωστόσο η ομάδα μας με 9 σερί πόντους ξέφυγε στο σκορ και πήγε στην 2η περίοδο με το 21-12 υπέρ της.

Οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν με την ίδια παραγωγικότητα στην επίθεση και έκλεισαν το ημίχρονο με 42 πόντους. Προηγήθηκαν μέχρι και 15 πόντους (40-25, 42-27) και πήγαν στα αποδυτήρια με το +12, 42-30.

Μέχρι τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου, η ομάδα μας είχε σταθερό διψήφιο προβάδισμα, αλλά στη συνέχεια ο αντίπαλος κατέβασε τη διαφορά στους 6 πόντους (52-46). Οι παίχτες του κ. Κωνσταντινίδη σχεδόν άμεσα επανέφεραν το πλεονέκτημα στους 10 πόντους (57-47) και ολοκλήρωσαν την προτελευταία περίοδο στο +8, 63-55.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι καλαθοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ μπήκαν αποφασισμένοι και συγκεντρωμένοι και 5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, προηγήθηκαν με 18 πόντους (75-57), διαφορά την οποία αύξησαν ελαφρώς και πανηγύρισαν τη νίκη με 85-65

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-12, 42-30, 63-55, 85-65

Αντώνης Κωνσταντινίδης:  Jake O'Brien 23, Zdravic, Vaughn 7, Jackson 15, Grant 23, Λοϊζίδης 3, Γιανναράς, Εύζωνας 1, Peterson 13.