Εύκολη νίκη στο Αυγόρου

21/12/2018

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε εκτός έδρας την Ένωση Νέων Παραλιμνίου με 67-80 για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League και διεύρυνε το νικηφόρο σερί του σε 3 αγώνες. Πρώτος σκόρερ για τους γαλαζοκίτρινους o Peterson με 22 πόντους και ακολούθησε ο Jake O'Brien με 16. Την Παρασκευή 28 Δεκεμβρίου η ομάδα μας θα φιλοξενήσει στο Λευκόθεο την Ομόνοια για την ίδια διοργάνωση (19:00).

Η ομάδα μας είχε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του και έφτασε με σχετική ευκολία στην 6η της νίκη.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και πήρε από νωρίς καλό προβάδισμα 7 πόντων (4-11, 9-16), το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (15-22).

Στη 2η περίοδο, οι παίχτες του κ. Αντώνη Κωνσταντινίδη άνοιξαν τη διαφορά στους 14 (17-31), ακολούθως στους 18 (22-40) και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το +19 (29-48).

Στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου η ομάδα μας είδε τη διαφορά να κατεβαίνει στους 12 (39-51), αλλά πολύ γρήγορα την επανέφερε στους 18 (41-59). Εν τέλει πήγε στην 4η και τελευταία περίοδο στο +11 (51-62).

Εκεί, οι γαλαζοκίτρινοι έκαναν πολύ σωστή διαχείριση και έφτασαν στη νίκη. Η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 17 πόντους, κατέβηκε μέχρι τους 9 και έκλεισε στους 13, 67-80 υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 29-48, 51-62, 67-80

Αντώνης Κωνσταντινίδης Jake O'Brien 16, Zdravic 6, Vaughn 15, Jackson 5, Grant 12, Λοϊζίδης 2, Γιανναράς 2, Peterson 22.