Εύκολο διπλό στη Λεμεσό

02/11/2018

Στην πρώτη της έξοδο από τη Λευκωσία η πετοσφαιρική ομάδα του ΑΠΟΕΛ πήρε άριστα. Οι γαλαζοκίτρινοι του Λοΐζου Λοΐζου κέρδισαν στη Λεμεσό την ΑΕ Καραβά με 0-3 σετ για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Την ερχόμενη Παρασκευή 09 Νοεμβρίου η ομάδα μας θα φιλοξενήσει τον Εθνικό Λατσιών στο Λευκόθεο (20:00).

Ο ΑΠΟΕΛ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο «Σπύρος Κυπριανού» και πήρε το τρίποντο. Η ομάδα μας, αγχώθηκε ελαφρώς στα μέσα του 2ου σετ, αλλά στο τέλος το ξεπέρασε και πήρε τη νίκη.

Το 1ο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πάρα πολύ δυνατά και δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο στον αντίπαλο να αντισταθεί. Το 25-11 αντιπροσωπεύει την εικόνα των δυο ομάδων.

Στο 2ο σετ η ομάδα μας ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, αλλά με ένα μικρό σερί ο αντίπαλος ισοφάρισε σε 15-15. Οι γαλαζοκίτρινοι ανέβασαν στροφές και δεν αντιμετώπισαν οποιοδήποτε πρόβλημα (25-20).

Στο 3ο σετ οι παίχτες του Λοΐζου Λοΐζου προηγήθηκαν με 6-0 και έδειξαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι. Είχαν σταθερό προβάδισμα ασφαλείας και πήρε το σετ με 18-25 και τον αγώνα με 0-3.

ΤΑ ΣΕΤ: 11-25, 20-25, 18-25