Ιδανικό ξεκίνημα για τον πρωταθλητή

27/09/2018

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε της Ομόνοιας με 7-5 στο Λευκόθεο και μπήκε εξαιρετικά στο νέο πρωτάθλημα Futsal.

Ιδανικό ξεκίνημα για τον πρωταθλητή. Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Ομόνοια στο ντέρμπι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος Futsal με 7-5 στο Λευκόθεο και έκανε ποδαρικό με το δεξί. Σκόραραν και οι τρεις Βραζιλιάνοι, τέσσερα ο Rafael και από ένα οι Leandro και Jackson. Το άλλο σημειώθηκε από τον Ιακώβου.

Η ομάδα μας έδειξε χαρακτήρα, αντέδρασε άμεσα μετά από την ήττα στο Super Cup και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την υπεράσπιση του τίτλου.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στην πρώτη του σημαντική ευκαιρία άνοιξε το σκορ, με τον Leandro στο 3ο λεπτό.

Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν την υπεροχή και λίγα λεπτά μετά έχασαν κλασική ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, αλλά ο Ιακώβου αστόχησε από πολύ κοντά. Ότι δεν κατάφερε ο Κύπριος διεθνής, το πέτυχε ο Rafael στο 8ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι. Η Ομόνοια μείωσε, αλλά η ομάδα μας με δυο τέρματα σε ελάχιστα λεπτά, με τους Rafael και Jackson (πεν.), έκανε το 4-1. Λίγο προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο ο αντίπαλος μείωσε σε 4-2.

Η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά το 2ο ημίχρονο, καθώς δέχθηκε γκολ (4-3), ωστόσο αντέδρασε και έχασε δυο πολύ καλές ευκαιρίες για να απαντήσει άμεσα και να πάρει εκ νέου προβάδισμα δυο τερμάτων. Δεν άργησε να έρθουν μαζεμένα τα τέρματα και να κλειδώσουν το τρίποντο. Ο Rafael στο 29’ και στο 33’ έγραψε το 6-3, ενώ ο Ιακώβου στο 37ο λεπτό ανέβασε ακόμη περισσότερο το προβάδισμα για την ομάδα μας.

Προς το τέλος της αναμέτρησης ο αντίπαλος μείωσε σε 7-5.