Ήταν ανώτερος και ισοφάρισε τον Κεραυνό

02/04/2019

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε το Λευκόθεο τον Κεραυνό με 73-62 στο 2ο αγώνα της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Hill με 19 πόντους, ακολούθησε ο Jackson με 16. Την ερχόμενη Παρασκευή 05 Απριλίου στο «Κώστας Παπαέλληνας» θα διεξαχθεί το επόμενο παιχνίδι.

Συγκεντρωμένοι και ανεπηρέαστοι από τα γεγονότα του πρόσφατου αγώνα, παρουσιάστηκαν οι παίχτες του ΑΠΟΕΛ στο σημερινό παιχνίδι με τον Κεραυνό.

Η ομάδα μας μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, πήρε προβάδισμα στο σκορ (13-9), το διατήρησε (17-12) και έκλεισε την 1η περίοδο στο +6 (21-15).

Αρχές του 2ου δεκαλέπτου η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (27-17) και λίγο μετά στο +12 (34-22), ωστόσο ο Κεραυνός μείωσε ελαφρώς (38-30) και οι γαλαζοκίτρινοι πήγαν στα αποδυτήρια με το 40-31 υπέρ τους.

Στην 3η περίοδο η ομάδα μας παρουσιάστηκε άστοχη και πέτυχε τους μισούς πόντους (10π.) συγκριτικά με τα προηγούμενα δεκάλεπτα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά μέχρι την ελάχιστη τιμή της (47-46), αλλά το τρίποντο του Vaughn έστειλε τον ΑΠΟΕΛ στην τελευταία περίοδο με το +4 (50-46).

Αρχές του 4ου δεκαλέπτου, οι γαλαζοκίτρινοι είδαν για τελευταία φορά τη διαφορά να μειώνεται επικίνδυνα (52-49). Με σερί 8 πόντων προηγήθηκαν 60-49 και έβαλαν ισχυρές βάσεις για τη νίκη. Η ομάδα μας δεν επαναπαύτηκε και συνέχισε σοβαρά και συγκεντρωμένα μέχρι το τέλος. Πήρε τη νίκη με 73-62, ισοφάρισε η σειρά σε 1-1 και θα πάει στο Στρόβολο την ερχόμενη Παρασκευή για το μπρέικ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 40-31, 50-46, 73-62

Χασανίδης: Γιανναράς, Vaughn 14, Jackson 16, Grant 4, Ashley 7, Λοϊζίδης 13, Κοιλαράς, Σέπος, Hill 19.