Ήττα από ΑΕΚ

29/02/2016

Με το αριστερό άρχισε τη Β’ φάση του πρωταθλήματος Καλαθόσφαιρας Ανδρών ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας ηττήθηκε από την ΑΕΚ στο «Κίτιον» με 87-81 και παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 25 βαθμούς. Πρώτος σκόρερ για τον ΑΠΟΕΛ ο Ντιμπουά με 23 πόντους, ακολούθησαν Χιθ και Μπιγκς με 15. Αποχώρησε λόγω τραυματισμού ο Βασίλης Κούνας, ο οποίος θα περάσει από ιατρικές εξετάσεις.   Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε αρκετά καλός και ανταγωνιστικός, αλλά πλήρωσε το κακό του ξεκίνημα. Η ομάδα μας δεν άρχισε καθόλου καλά την αναμέτρηση και βρέθηκε να χάνει από πολύ νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων. Με την πάροδο του χρόνου, οι καλαθοσφαιριστές του Γιώργου Βόβορα ανέβασαν στροφές και ισοφάρισαν,  αλλά στο τέλος ηττήθηκαν με έξι πόντους.Μουδιασμένα μπήκε στο παρκέ του Κίτιον ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας υπέπεσε σε αρκετά λάθη κυρίως στην άμυνα και επέτρεψε στον αντίπαλο να δημιουργήσει διαφορά 16 πόντων στο 1ο δεκάλεπτο (39-23).Η έναρξη της 2ης περιόδου βρήκε την ομάδα μας στο -18, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας και με 13 σερί πόντους, η διαφορά ροκανίστηκε στο -5. Στα τελευταία λεπτά, η ΑΕΚ είχε απαντήσεις σε όλα τα καλάθια του ΑΠΟΕΛ που πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με μειονέκτημα οχτώ πόντων (48-40).Το δεύτερο ημίχρονο δεν άρχισε καλά για την ομάδα μας, η οποία μέχρι τα μέσα της 3ης περιόδου πήγε ξανά στο -13. Παρ’ όλα αυτά, ο ΑΠΟΕΛ δεν τα έβαλε κάτω και επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης. Η διαφορά εξανεμίστηκε όμως, ο αντίπαλος πέτυχε τέσσερις πόντους στο τελευταίο λεπτό και πήγε με προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο (65-61).Στο ίδιο τέμπο μπήκαν οι δυο ομάδες. Η ΑΕΚ προσπαθούσε να δημιουργήσει διαφορά, αλλά ο ΑΠΟΕΛ δεν το επέτρεπε. Η ομάδα μας έφτασε στο -10 στα μέσα της περιόδου, αλλά γρήγορα μάζεψε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους. Δυστυχώς, προς το τέλος της αναμέτρησης οι καλαθοσφαιριστές μας δεν είχαν διάρκεια και την απαραίτητη συγκέντρωση και ηττήθηκαν με 87-81.ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 39-23, 48-40, 65-61, 87-81Γιώργος Βόβορας: Χιθ 15, Μπιγκς 15, Σιζόπουλος 11, Κούνας, Παντούρης, Ράμσεϊ 13, Τέρνερ 4, Ντιμπουά 23.