Ήττα από την ΕΝΠ

28/01/2019

Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε από την ΕΝΠ με 57-65 στο Λευκόθεο για τη 15η αγωνιστική και ξεκίνησε με το αριστερό τη Β’ φάση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League.

Η ομάδα μας ήταν εκείνη που πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα (2-0, 4-2), αλλά στη συνέχεια ο αντίπαλος πέρασε μπροστά και προηγήθηκε με 5 πόντους (6-11). Οι γαλαζοκίτρινοι του κ. Κωνσταντινίδη αντέδρασαν και με δικό τους σερί πέρασαν μπροστά με 13-11, διαφορά που διατήρησαν μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου (15-13).

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου ο ΑΠΟΕΛ δέχθηκε 4 πόντους (15-17), αλλά στη συνέχεια ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ (18-17), το ανέβασε στους 4 (23-19, 25-21) και έκλεισε το ημίχρονο στο +3, 30-27.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο 3ο δεκάλεπτο. Η ομάδα μας ισοφαρίστηκε σε 30-30 και στη συνέχεια βρέθηκε στο -2 (34-36) και στο -4 (37-41), ωστόσο έκλεισε τη διαφορά στο καλάθι, 39-41.

Στην τελευταία περίοδο οι δυο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ (42-41, 43-46), ωστόσο προς το τέλος η ΕΝΠ ήταν πιο εύστοχη και πήρε τη νίκη με 57-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 30-27, 39-41, 57-65