Ήττα από την Ομόνοια

08/12/2019

Ο ΑΠΟΕΛ έχασε εκτός έδρας από την Ομόνοια με 75-63 για τη 10η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Στις 17 Δεκεμβρίου η ομάδα μας θα φιλοξενήσει στο Λευκόθεο τον ΑΠΟΠ.

Στη μετριότητα κινήθηκε η ομάδα μας στις 2 πρώτες περιόδους. Οι παίχτες του κ. Νικόλα Παπαδόπουλου είχαν σοβαρά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση και έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάρουν διαφορά 9 πόντων στο 1ο δεκάλεπτο (19-09) και στα μέσα της 2ης περίδου να προηγηθούν με 18 (33-15). Η ομάδα μας ψαλίδισε κάπως το προβάδισμα της Ομόνοιας και πήγε στα αποδυτήρια με το -13 (42-29).

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε καλύτερα στο παρκέ, έπαιξε καλή άμυνα και μείωσε τη διαφορά στους 7 (47-40), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι καλαθοσφαιριστές μας παρουσιάστηκαν άστοχοι και πήγαν στην τελευταία περίοδο στο -11 (57-46).

Παρά τις προσπάθειες των παιχτών μας, η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη για να ανατραπούν τα δεδομένα και έτσι αποχώρησαν από το κλειστό του Αγίου Δομετίου με την ήττα, με 75-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-10, 42-29, 57-46, 75-63

Νικόλας Παπαδόπουλος: Garrett 11, Thompson 3, Dendy 18, Κούνας 14, Cuffee 3, Γιανναράς 5, Κοιλαράς, Λοϊζίδης, Friday 9