Ήττα από τον Κεραυνό στο Λευκόθεο

06/03/2020

Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε από τον Κεραυνό στο Λευκόθεο με 80-95 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Την ερχόμενη Πέμπτη, 12 Μαρτίου, η ομάδα μας θα φιλοξενηθεί από την ΑΕΚ στο «Κίτιον» (17:30)

Πολύ καλά μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα μας, η οποία σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του 1ου δεκαλέπτου ήταν μπροστά στο σκορ. Προηγήθηκε με 14-9 και 17-12, αλλά 2 λεπτά πριν το τέλος απώλεσε το προβάδισμα της και βρέθηκε στο -3, 22-25.

Στη 2η περίοδο, οι καλαθοσφαιριστές του κ. Παπαδόπουλου συνέχισαν το ίδιο καλά. Από τα πρώτα λεπτά ανέκτησαν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με διψήφιο αριθμό, 49-39, ωστόσο και πάλι 2 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους και επέτρεψαν στον αντίπαλο να μειώσει στον πόντο, 49-48.

Στην 3η περίοδο, η ομάδα μας δεν ήταν τόσο παραγωγική, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να το εκμεταλλευτούν. Πέρασαν από πολύ νωρίς μπροστά στο σκορ και πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το 66-73.

Οι γαλαζοκίτρινοι εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του αγώνα, δεν κατάφεραν ποτέ να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα και ηττήθηκαν με 80-95.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 49-48, 66-73, 80-95

Νικόλας Παπαδόπουλος: Hamilton 12, Garrett 12, Λοϊζίδης 4, Friday 16, Cuffee 11, Dendy 15, Γιανναράς 2, Κοιλαράς, Παπαμηχαήλ, Κούνας 12.