Ήττα στο ντέρμπι

11/12/2018

Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε από τον Κεραυνό με 58-52 στο «Κώστας Παπαέλληνας» στο ντέρμπι κορυφής της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας Γυναικών. Πρώτη σκόρερ για την ομάδα μας ήταν σε ακόμη ένα παιχνίδι η Βεατρική Ακαθιώτη. Την Κυριακή οι γαλαζοκίτρινες θα φιλοξενήσουν την Αναγέννηση Γερμασόγειας στο Λευκόθεο (18:00).

Η ομάδα του Nemanja Bjedov παρουσιάστηκε αρκετά καλή στο παρκέ, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από έναν έμπειρο αντίπαλο.

Η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και έχανε 9 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο, αλλά μέχρι να ολοκληρωθεί το ημίχρονο ροκάνισε τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 32-32.

Οι άλλες 2 περίοδοι ήταν αμφίρροπες. Το 3ο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 44-44, ενώ στο τελευταίο η ομάδα μας ήταν καλύτερη στα πρώτα στάδια προηγήθηκε, αλλά στη συνέχεια υπέπεσε σε κάποια λάθη και τα πλήρωσε με ήττα 58-52.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  24-15, 32-32, 44-44, 58-52

Nemanja Bjedov: Β. Ακαθιώτη 25, Amper Brown 16, Tea Charlton 4, Παπαγιάννη, Γουάφα, Ι. Ακαθιώτου, Ιωάννου 3, Κόνιαλη 4.