Ήττα στο τέλος από την ΑΕΚ

10/02/2019

Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε από την ΑΕΚ στο «Κίτιον» με 75-67 για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League και παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Vaughn με 18 πόντους , ακολούθησε ο Grant με 13. Την ερχόμενη Παρασκευή οι γαλαζοκίτρινοι θα φιλοξενήσουν την Ομόνοια στο Λευκόθεο.

Με εναλλαγές και συνεχώς κοντά στο σκορ ήταν οι δυο ομάδες στο 1ο δεκάλεπτο. Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε 3 φορές, αλλά δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα του και πήγε στη 2η περίοδο με το ισόπαλο 19-19.

Η ομάδα μας δεν ήταν το ίδιο παραγωγική επιθετικά και με κάποια λάθη στην άμυνα, επέτρεψε στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν διαφορά 8 πόντων (40-32).
Οι γαλαζοκίτρινοι του κ. Αντώνη Κωνσταντινίδη ξεκίνησαν πολύ καλά το 3ο δεκάλεπτο και μέχρι τα μέσα του μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (44-43), αλλά στη συνέχεια ο αντίπαλος απάντησε με δικό του σερί και προηγήθηκε με 55-46.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας βρέθηκε στο -11 (62-51), αλλά η αντέδρασε άμεσα και ροκάνισε τη διαφορά στους 4 (66-62), 3 περίπου λεπτά πριν το τέλος. Οι παίχτες του κ. Κωνσταντινίδη πήγαν στο -3 (68-65), αλλά δυστυχώς δεν συνέχισαν την αντεπίθεση και ηττήθηκαν με 75-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 40-32, 55-46, 75-67

Αντώνης Κωνσταντινίδης: Κοιλαράς 7, Γιανναράς 3, Vaughn 18, Jackson 12, Grant 13, Λοϊζίδης 4, Hill 10.