Κέρδισαν και πλησίασαν οι γαλαζοκίτρινες

20/01/2019

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την ΑΕΛ στο Λευκόθεο με 69-54 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας Γυναικών. Η Amper Brown πέτυχε 21 πόντους, 3 περισσότερους από τη Βεατρίκη Ακαθιώτη. Την ερχόμενη Κυριακή 27 Ιανουαρίου οι γαλαζοκίτρινες θα αντιμετωπίσουν στο «Κίτιον» την ΑΕΚ.

Την 7η νίκη του πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής ο ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα Γυναικών, διατηρήθηκε στην 3η θέση και πλησίασε στον πόντο την ΑΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινες παρουσιάστηκαν πιο ψύχραιμες και αποτελεσματικές στις 2 τελευταίες περιόδους, δημιούργησαν διψήφια διαφορά και πήραν σχετικά εύκολα το ροζ φύλλο.

Στην 1η περίοδο το αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο (15-15), ενώ στην επόμενη παρά το ότι η ομάδα μας προηγήθηκε με 26-17, είδε τον αντίπαλο να ισοφαρίζει και να προηγείται με 30-32. Οι παίχτριες του κ. Bjedov αντέδρασαν άμεσα και έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα 2 πόντων, 36-34.

Στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου, ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 44-38 και αύξησε τη διαφορά στο +11, 52-41. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας διαχειρίστηκε πολύ σωστά το προβάδισμα της και έφτασε στη νίκη με 69-54.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 36-34, 52-41, 69-54.

Nemanja Bjedov: Βεατρική Ακαθιώτη 18, Amper Brown 21, Tea Charlton 15, Λυγία Ιωάννου 6, Ρεβέκκα Χριστοδούλου 7, Κωνσταντίνα Κόνιαλη, Παναγιώτα Θεμιστοκλέους, Κατερίνα Γουάφα 2, Ίνγκριτ Ακαθιώτη.