Κέρδισε στη Λεμεσό και πανηγύρισε την πρώτη νίκη

25/10/2019

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα Πετόσφαιρας 2019-20 πανηγύρισε στη Λεμεσό ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας παρά το ότι κλήθηκε να αγωνιστεί με δυο ξένους λόγω του σοβαρού τραυματισμού του Ντανιέλ Βανέγκας, κέρδισε την ΑΕ Καραβά με 1-3 σετ.

Συνεχώς μπροστά στο σκορ, με 2-3 πόντους, ήταν η ΑΕ Καραβά στο 1ο σετ. Ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ προς το τέλος με τρεις σερί πόντους ισοφάρισε σε 18-18 και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 19-20. Το σετ είχε μπόλικο ακόμη δρόμο, καθώς έφτασε αρκετά μακριά, με τον ΑΠΟΕΛ να το κατακτά με 29-31.

Στο 2ο σετ οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα και το διατήρησαν μέχρι το τέλος, ισοφαρίζοντας σε 1-1 (25-20).

Η ομάδα μας στη συνέχεια αντέδρασε αποτελεσματικά και κατέκτησε τη νίκη με 1-3 στα σετ. Πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με 21-25 και πανηγύρισε το 4ο και τελευταίο σετ με 20-25.

ΤΑ ΣΕΤ: 29-31, 25-20, 21-25, 20-25

Ι. ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ: Kασαμπαλής, Τοφής, Χρυσοστόμου, Juarez, Γεωργίου, Ευσταθίου – Λίμπερο: Παντελή. – Aλλαγές: Αβερκίου.