Κέρδισε την ΑΕΛ και πέτυχε την 6η σερί νίκη

12/01/2019

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε ο ΑΠΟΕΛ που κέρδισε στο Λευκόθεο την ΑΕΛ με 84-79 για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα μας που είχε ως πολυτιμότερο τον Jake O'Brien με 17 πόντους, ανέβηκε για πρώτη φορά στην κορυφή με 21 βαθμούς και περιμένει το αποτέλεσμα του Κεραυνού που αγωνίζεται αύριο. Την Τετάρτη 16 Ιανουαρίου ο ΑΠΟΕΛ θα ταξιδέψει στο «Κίτιον» για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στο εξ αναβολής ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής.

Συνεχώς πίσω στο σκορ ήταν στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-5 και 4-11. Ακολούθως ανέβηκε επιθετικά, αλλά αμυντικά είχε πρόβλημα και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο στο -6, 20-26

Στην 2η περίοδο οι γαλαζοκίτρινοι μάζεψαν τη διαφορά και ισοφάρισαν προσωρινά σε 31-31, αλλά στη συνέχεια ο αντίπαλος με δικό του σερί ανέβασε το προβάδισμα του σε διψήφιο αριθμό και έστειλε την ομάδα μας στα αποδυτήρια με το 37-48.

Αλλαγμένος προς το καλύτερο παρουσιάστηκε στο 2ο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του κ. Αντώνη Κωνσταντινίδη στα μέσα του 3ου δεκάλεπτου, ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε σε 52-52, ενώ στη συνέχεια πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με 58-57. Με 2 τρίποντα στο τέλος ανέβασε τη διαφορά στους 5 και έκλεισε την περίοδο με 65-60 υπέρ της.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΛ πέρασε μπροστά με 65-66, αλλά η ομάδα μας πέτυχε 7 σερί πόντους και ανέκτησε το προβάδισμα της (72-66). Οι γαλαζοκίτρινοι δεν κοίταξαν ξανά πίσω και παρά το ότι αγχώθηκαν προς το τέλος (81-78) πανηγύρισαν με 84-79 την 6η συναπτή επιτυχία τους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 37-48, 65-60, 84-79

Αντώνης Κωνσταντινίδης:  Λοϊζίδης 2, Zdravic 11, Vaughn 16, Peterson 12, Grant 16, Jackson 10, Jake O'Brien 17, Γιανναράς.