Κέρδισε τον Απόλλων και επέστρεψε στις επιτυχίες

03/03/2019

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τον Απόλλων στη Λεμεσό με 80-86 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Πρώτος σκόρερ ο Vaughn με 23 πόντους, ακολούθησε ο Ashley με 21 . Την ερχόμενη Παρασκευή η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Ομόνοια σε μονό αγώνα για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Σχετικά εύκολη ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα του κ. Αντώνη Κωνσταντινίδη  στη Β’ φάση του πρωταθλήματος. Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν συνεχώς μπροστά στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 5 πόντους. Η αντίδραση της ομάδας μας ήταν άμεση και αποτελεσματική.

Καλύτερα και πιο δυνατά μπήκε στο παρκέ η ομάδα του κ. Αντώνη Κωνσταντινίδη. Μέχρι τα μέσα του 1ου δεκάλεπτου πήρε προβάδισμα 9 πόντων (4-13), το οποίο κατέβηκε ελαφρώς και συγκεκριμένα στο +7 με το τέλος του (20-13).

Στη 2η περίοδο ο αντίπαλος ξεκίνησε καλύτερα και μείωσε τη διαφορά στους 2 (26-28), αλλά οι γαλαζοκίτρινοι αντέδρασαν από το 15’, επανέφεραν τη διαφορά στα προηγούμενα επίπεδα και έκλεισαν το ημίχρονο στο +6 (36-42).

Στην 3η περίοδο ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε τη διαφορά στους 11 (40-51), ωστόσο ο αντίπαλος απάντησε με δικό του σερί και στην τελευταία φάση πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (54-53).

Η ομάδα μας ήταν επηρεασμένη στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, βρέθηκε στο -5 (58-53), αλλά μάζεψε άμεσα τη διαφορά και με σερί 8 πόντων πέρασε μπροστά με 58-61. Οι καλαθοσφαιριστές του κ. Κωνσταντινίδη διεύρυναν το προβάδισμα στους 13 (60-73), ωστόσο προς το τέλος χαλάρωσαν λίγο και πήραν τη νίκη με διαφορά 6 πόντων, 80-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 36-40, 54-53, 80-86

Αντώνης Κωνσταντινίδης: Zdravic 4, Vaughn 23, Jackson 6, Grant 12, Ashley 21, Λοϊζίδης 4, Κοιλαράς 2, Σέπος, Hill 14.