Με πάθος και ψυχή κερδίσαμε τον Κεραυνό

14/04/2018

Μετά από τεράστια προσπάθεια η ομάδα μας πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Κεραυνού με 81-79 στο κεκλεισμένων των θυρών «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία» και ισοφάρισε τη σειρά της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League σε 1-1. Ο Βασίλης Κούνας και ο Κεμπ πέτυχαν από 17 πόντους και ήταν οι πρωταγωνιστές της ομάδα μας. Ταυτόχρονα, ο Αμερικανός έπαιξε εξαιρετική άμυνα στην τελευταία φάση του αγώνα, έκλεψε την μπάλα λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του αγώνα και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να εκδηλώσει την επίθεση. Την προσεχή Τετάρτη 18 Απριλίου στο «Κώστας Παπαέλληνας» θα διεξαχθεί το 3ο παιχνίδι.

Η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, εξέλιξη που εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος και δημιούργησε διαφορά εφτά πόντων (19-11). Η ομάδα μας την κατέβασε στους πέντε (20-15), αλλά πήγε στην 2η περίοδο στο -8 (23-15).

Η εικόνα μέχρι το 14’ ήταν παρόμοια, με την ομάδα μας να μην μπορεί να πλησιάσει στο σκορ. Ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική. Οι καλαθοσφαιριστές του κ. Αντώνη Κωνσταντινίδη ανέβασαν ρυθμούς, πλησίασαν στο σκορ και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο στο -2, 40-38.

Το ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου ήταν ισορροπημένο. Οι δυο ομάδες απαντούσε στα καλάθια της άλλης, ενώ το ΑΠΟΕΛ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 48-47. Οι γαλαζοκίτρινοι λίγο πριν το τέλος αύξησαν το προβάδισμα στους τέσσερις πόντους (62-58), αλλά στη συνέχεια ο Κεραυνός με δικό του σερί πέρασε εκ νέου μπροστά με 63-62.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας κατέθεσε ψυχή και πάθος στο παρκέ. Ο αντίπαλος προηγήθηκε μέχρι και εννέα πόντους (74-65), αλλά οι καλαθοσφαιριστές μας αντέδρασαν αποτελεσματικά και ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα. Το ΑΠΟΕΛ πέρασε μπροστά με 76-75 και ακολούθως με 80-77. Ο Κεραυνός μείωσε στον πόντο, αλλά ο Κεμπ με μια στις δυο βολές ανέβασε τη διαφορά στο καλάθι. Ο Αμερικανός στην τελευταία φάση του αγώνα έπαιξε εξαιρετική άμυνα, κέρδισε την μπάλα 3 περίπου δευτερόλεπτα πριν το τέλος και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να εκδηλώσει την επίθεση. Η κόρνα βρήκε την ομάδα μας να πανηγυρίζει με 81-79 και να ισοφαρίζει τη σειρά σε 1-1.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 38-40, 62-63, 81-79

Αντώνης Κωνσταντινίδης: Ιερωνυμίδης 9, Μπέικερ 14, Ζντράβιτς 3, Κεμπ 17, Τζέφερσον 10, Πηλαβάς 2, Κούνας 17, Κασκίρης 4, Χάρπερ 5, Κοιλαράς.