Μεγάλη εμφάνιση και 1 βαθμός

15/12/2018

Σ’ ένα παιχνίδι διαφήμιση της κυπριακής πετόσφαιρας, ο ΑΠΟΕΛ έδωσε τα πάντα στο παρκέ του Λευκόθεου απέναντι στην Ομόνοια, επέστρεψε από το 0-2, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Η ομάδα μας ηττήθηκε με 2-3 σετ και υποχρέωσε τον αντίπαλο στις πρώτες του απώλειες στο φετινό πρωτάθλημα. Την ερχόμενη Παρασκευή ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενηθεί από την Αναγέννηση Δερύνειας για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ήταν εξ αρχής δύσκολο και έγινε δυσκολότερο για την ομάδα μας μετά το 1ο σετ, το οποίο έχασε με 17-25.

Στο 2ο σετ οι παίχτες του κ. Λοΐζου Λοΐζου προσπάθησαν για το καλύτερο. Προηγήθηκαν και διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι τα μέσα του σετ, αλλά στη συνέχεια υπέπεσαν σε κάποια λάθη και επέτρεψαν στον αντίπαλο να περάσει μπροστά στο σκορ. Η ομάδα μας δεν τα έβαλε κάτω και επιδίωξε να επανέλθει στη διεκδίκηση του σετ, αλλά το έχασε με 23-25.

Στο 3ο σετ η ομάδα μας ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ, ωστόσο γύρισε με απίστευτο τρόπο το παιχνίδι. Αρχικά ισοφάρισε σε 17-17, αλλά ο αντίπαλος προηγήθηκε με 19-23. Οι γαλαζοκίτρινοι δεν τα έβαλαν κάτω και με 6 σερί πόντους (!), πήραν το σετ με 25-23 και μείωσαν σε 1-2.

Με τη ψυχολογία ανεβασμένη και με αποφασιστικότητα μπήκε στο 4ο σετ η ομάδα μας. Ο ΑΠΟΕΛ είχε συνεχώς μικρό, αλλά σταθερό προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους και ισοφάρισε σε 2-2 (25-22).

Στο τάι μπρέικ η ομάδα μας εμφανίστηκε κουρασμένη από την τεράστια προσπάθεια που κατέβαλε στα προηγούμενα σετ, υπέπεσε σε κάποια αβίαστα λάθη και στο τέλος έχασε με 10-15 και μαζί το παιχνίδι με 2-3 σετ.

ΤΑ ΣΕΤ: 17-25, 23-25, 25-23, 25-22, 10-15