Μεγάλη νίκη και 2-2

22/02/2019

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε του Παφιακού με 3-0 σετ στο Λευκόθεο στον 2ο αγώνα της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος Πετόσφαιρας και ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2. Την ερχόμενη Παρασκευή 01 Μαρτίου στην Αίθουσα «Αφροδίτη» θα διεξαχθεί ο επόμενος αγώνας. Η ομάδα που θα φτάσει στις 4 νίκες θα προκριθεί στον τελικό του πρωταθλήματος.

Πολύ δυνατό ήταν το ξεκίνημα των γαλαζοκιτρίνων του κ. Λοΐζου Λοΐζου στον αποψινό αγώνα κόντρα στους περσινούς πρωταθλητές. Η ομάδα μας πήρε γρήγορο προβάδισμα 3 πόντων (6-3), στη συνέχεια το διπλασίασε (13-7, 17-11) και κατέκτησε το 1ο σετ με 25-16.

Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να αποδίδει πολύ καλό βόλεϊ και στο 2ο σετ και παρά το ανέβασμα του αντιπάλου, κατάφερε να το κερδίσει. Μετά τους πρώτους πόντους, η ομάδα μας προηγήθηκε με 10-6, διατήρησε τη διαφορά (17-14) μέχρι τέλους και πανηγύρισε το 2-0, με 25-22.

Η ομάδα μας με τη ψυχολογία στα ύψη μπήκε φουριόζα στο παρκέ για το 3ο σετ. Πήρε από νωρίς προβάδισμα (4-3), σταδιακά το ανέβαζε (14-10) και κατέκτησε το σετ με 25-17 και μαζί τη νίκη με 3-0.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-16, 25-22, 25-17

Λ. ΛΟΪΖΟΥ: Κασαμπαλής, Χάλαντα, Χρυσοστόμου, Γεωργίου, Νίκιτιν, Δημητρίου – Λίμπερο: Παντελή.