Μεγάλο διπλό με πολυτιμότερη την Ακαθιώτου

03/03/2019

Το πρώτο βήμα για πρόκριση στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος Καλαθόσφαιρας Γυναικών έκανε σήμερα ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας κέρδισε στο «Κίτιον» την ΑΕΚ με 60-61 και χρειάζεται τη νίκη στον αγώνα της ερχόμενης Τετάρτης στο Λευκόθεο για να εξασφαλίσει το εισιτήριο. Η Βεατρίκη Ακαθιώτου ήταν εκπληκτική και με 32 πόντους οδήγησε τον ΑΠΟΕΛ στο διπλό.

Η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και σε όλη την 1η περίοδο (20-12), αλλά και μέχρι τα μέσα του 2ου δεκαλέπτου ήταν πίσω στο σκορ. Οι γαλαζοκίτρινες αντέδρασαν πέρασαν μπροστά και έκλεισαν το 1ο ημίχρονο με το ελάχιστο προβάδισμα του 1 πόντου (34-35).

Στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Η ομάδα μας πήγε στην τελευταία περίοδο με μειονέκτημα 2 πόντων (49-47), ωστόσο στη συνέχεια παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμη και συγκεντρωμένη και με πολυτιμότερη την Ακαθιώτου πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 60-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 34-35, 49-47, 60-61

Nemanja Bjedov: Amper Brown 12, Tea Charlton 2, Λυγία Ιωάννου, Ρεβέκκα Χριστοδούλου 11, Βεατρίκη Ακαθιώτου 32, Κωνσταντίνα Κόνιαλη 4, Αθηνά Παπαγιάνη, Αντωνία Νικηφόρου.