Μεγάλο διπλό στην Πάφο

19/02/2017

Μεγάλο διπλό πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ σε βάρος του Ναυτικού Όμιλου Πάφου με 13-12 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης. Πολυτιμότερος του αγώνα αναδείχθηκε ο τερματοφύλακας της ομάδας μας Ανέστης Βασιλείου, ο οποίος απέκρουσε δυο πέναλτι στο τελευταίο λεπτό και χάρισε τη δραματική και συνάμα πολύτιμη νίκη στον ΑΠΟΕΛ. Τα τέρματα σημείωσαν οι Νικολάου 6, Προδρόμου 5, Μπαγλατζής και Κτωρίδης.

Μεγάλο διπλό που κρατά την ομάδα σε τροχιά τίτλου πήρε ο ΑΠΟΕΛ στο χθεσινό εκτός έδρας ντέρμπι με τον Ν.Ο Πάφου. Οι γαλαζοκίτρινοι πολίστες του Ανδρέα Κυθρεώτη κατέθεσαν ψυχή στην πισίνα της Πάφου και επέστρεψαν με το σημαντικότατο διπλό με 13-12.

Το ντέρμπι εξελίχθηκε σε διαφήμιση της κυπριακής Υδατοσφαίρισης. Ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό και κράτησε το τεράστιο ενδιαφέρον του μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα στο 1ο οχτάλεπτο και προηγήθηκε με 2-1, ωστόσο το 2ο οχτάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 6-6. Στη συνέχεια η Πάφος προηγήθηκε και πήγε στο τελευταίο οχτάλεπτο με προβάδισμα ενός τέρματος (9-8). Οι γαλαζοκίτρινοι πολίστες δεν τα έβαλαν κάτω και επέστρεψαν δυναμικά στη διεκδίκηση του αγώνα. Η ομάδα μας προηγήθηκε 13-12, ωστόσο χρειάστηκε η διπλή σωτήρια επέμβαση του Ανέστη Βασιλείου για να πάρει τη νίκη. Ο τερματοφύλακας μας απέκρουσε δυο πέναλτι (47 και 4 δευτερόλεπτα) στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης και διατήρησε τον ΑΠΟΕΛ σε τροχιά τίτλου.

ΤΑ ΟΧΤΑΛΕΠΤΑ:  1-2, 6-6, 9-8, 12-13

Ανδρέας Κυθρεώτης: Βασιλείυ Α.(Τ), Ιωσήφ, Θεοφανίδης, Αλκιβιάδης, Φανής, Μήλας, Κτωρίδης, Σιακάς, Μπαγλατζής, Νικολάου, Προδρόμου, Βασιλείου Κ, Πάλλης (Τ).