Πάλεψε, αλλά ηττήθηκε στο τέλος

27/02/2019

Ο ΑΠΟΕΛ πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά ηττήθηκε από τον Κεραυνό στο Λευκόθεο με 74-80 για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Την ερχόμενη Κυριακή 03 Μαρτίου η ομάδα μας θα ταξιδέψει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει τον Απόλλων.

Η ομάδα μας έπαιξε πάρα πολύ καλά στις 2 πρώτες περιόδους και προηγήθηκε με 12 πόντους, ωστόσο η μεγάλη προσπάθεια δημιούργησε κούραση στους παίχτες, κάτι που επηρέασε την απόδοση στο 2ο ημίχρονο.

Το 1ο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο, με τις ομάδες να είναι συνεχώς πολύ κοντά στο σκορ, σε κάποιες περιπτώσεις να πηγαίνουν καλάθι - καλάθι και να το ολοκληρώνει ο ΑΠΟΕΛ στο +1, 17-16.

Στη 2η περίοδο οι γαλαζοκίτρινοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ. Κράτησαν τον Κεραυνό χωρίς πόντο για 7 λεπτά και με σερί 15 πόντων προηγήθηκαν με 32-16. Ο αντίπαλος μείωσε ελαφρώς τη διαφορά και η ομάδα του κ. Αντώνη Κωνσταντινίδη πήγε στα αποδυτήρια με 36-24.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο αντίπαλος με δικό του σερί και σε συνδυασμό της αστοχίας των παιχτων μας προηγήθηκε με 50-54.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 66-63, αλλά στη συνέχεια ο αντίπαλος πέρασε μπροστά. Οι καλαθοσφαιριστές του κ. Κωνσταντινίδη δεν τα έβαλαν κάτω και κρατούσαν επαφή μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα (74-77), ωστόσο δυστυχώς δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 36-24, 50-54, 74-80

Αντώνης Κωνσταντινίδης: Ζντράβιτς 10, Βον 12, Τζάξον 11, Γκράντ 17, Άσλεϊ 4, Κοιλαράς 5, Χιλ 15, Λοϊζίδης.