Πήραμε ένα βαθμό στο ντέρμπι

12/01/2018

Σ´ ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στο τάι μπρέικ ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε από τη Νέα Σαλαμίνα στο Λευκόθεο με 3-2 σετ για τη 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος πετόσφαιρας. Η ομάδα μας παρά την ήττα πήρε ένα πολύ σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για είσοδο στην 4αδα των πλέι οφ. Την επόμενη αγωνιστική που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Παρασκευή ο ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Ανόρθωση.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ καλύτερα στο παρκέ και κέρδισε τα δυο πρώτα σετ, με 25-22 και 25-20 αντίστοιχα. Ωστόσο, οι πετοσφαιριστές του Γιάννη Μέλκα ξόδεψαν πάρα πολλές δυνάμεις, γεγονός που επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα. Η ομάδα μας δέχθηκε τη μείωση στα σετ και ακολούθως ισοφαρίστηκε σε 2-2.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ και το φινάλε ήταν δραματικό. Οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, οι γαλαζοκιτρινοι υστέρησαν στις λεπτομέρειες και ηττήθηκαν με 3-2.

25-22, 25-20, 13-25, 25-27, 15-17

Γ. ΜΕΛΚΑΣ:Χαλλουμής, Βερίσιμο, Χάσικος, Λούνα, Πούλκο, Γ.Χρυσοστόμου –Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Χομαγιούν, Π. Χρυσοστόμου, Φαρχάν, Λαγού.