Πόλο: Πρώτος και αήττητος ο ΑΠΟΕΛ!

03/02/2019

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας κέρδισε στο ντέρμπι κορυφής το Ναυτικό Όμιλο Πάφου στην έδρα του με 8-13, διατήρησε το νικηφόρο σερί της και παρέμεινε μόνη 1η στο βαθμολογικό πίνακα.

Οι πολίστες του Ανδρέα Κυθρεώτη μπήκαν αποφασιστικά στο παιχνίδι και ολοκλήρωσαν την 1η περίοδο με 2-4. Με την ίδια σοβαρότητα που διακατέχει την ομάδα μας σ’ όλη την σεζόν, συνέχισαν και στις επόμενες τρεις περιόδους, κάνοντας το ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες που μοιράζονταν την κορυφή, μέχρι την προηγούμενη αγωνιστική, πολύ πιο εύκολο από ότι θα περίμεναν κάποιοι.

Η 2η περίοδος τελείωσε με σκορ 3-7, ενώ η διαφορά ανέβηκε στη 3η περίοδο στο 4-10. Το τελικό σφύριγμα βρήκε την ομάδα μας να κερδίζει με 5 γκολ διαφορά (8-13) και να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

Ο ΑΠΟΕΛ έχοντας στο οπλοστάσιο του και τον θρύλο του Παγκοσμίου πόλο, Θεόδωρο Χατζηθεοδώρου, έδειξε ότι ήταν καλά προετοιμασμένος γι’ αυτό το παιχνίδι που θα παίξει σίγουρα σημαντικό ρόλο στην υπόθεση κατάκτησης του πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας με τη νίκη αυτή αποσπάστηκε μόνη στην κορυφή έχοντας 18 βαθμούς, τρείς περισσότερους από τον ΝΟ Πάφου που με την ήττα του από τον ΑΠΟΕΛ παρέμεινε στους 15.

ΤΑ ΟΧΤΑΛΕΠΤΑ: 2-4, 3-7, 4-10, 8-13

Την αποστολή του ΑΠΟΕΛ πλαισίωσαν οι Βασιλείου Α., Αλκιβιάδης (2), Λοΐζου, Κοτζιάπασιης, Κιαγιάς, Χατζηθεοδώρου (2), Μελής, Μπαγλατζής (4), Νικολάου(1), Σεκι(1), Βασιλείου Κ., Προδρόμου (3), Θεοδώρου, Μήλας, Θεοφανίδης και Κλεοβούλου.