Πολύ καλή εμφάνιση και ήττα στις λεπτομέρειες

08/02/2019

Ο ΑΠΟΕΛ πάλεψε, έπαιξε στα ίσα την Ομόνοια στην έδρας της, αλλά δυστυχώς ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 3-1 σετ στο 2ο ημιτελικό του Final 4 του κυπέλλου Πετόσφαιρας.

Ο αντίπαλος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 6-1, αλλά η ομάδα μας σταδιακά κάλυψε γρήγορα τη διαφορά και ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα (10-13). Προς το τέλος του 1ου σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, ο ΑΠΟΕΛ απώλεσε 2 σετ πόιντ (23-24, 24-25), απέτρεψε 1 της Ομόνοιας (26-25) και με 3 σερί πόντους το κατέκτησε με 26-28.

Το ξεκίνημα του 2ου σετ ήταν παρόμοιο με του προηγούμενου, η Ομόνοια διατήρησε το προβάδισμα της και ισοφάρισε (25-20).

Η ομάδα μας ήταν καλύτερη μέχρι τα μέσα του 3ου σετ και προηγήθηκε με 9-13 και 12-16, αλλά στη συνέχεια οι πετοσφαιριστές μας υπέπεσαν σε κάποια λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος και πήρε προβάδισμα με 2-1, 25-22.

Το 4ο σετ είχε πανομοιότυπη εικόνα με του 1ου. Οι δυο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και από ένα σημείο και μετά πήγαιναν πόντο-ποντο. Οι γαλαζοκίτρινοι απώλεσαν 1 σετ πόιντ (23-24), απέτρεψαν 1 της Ομόνοιας, αλλά δεν τα κατάφεραν και στο επόμενο και έχασαν με 25-27 και το παιχνίδι με 1-3.

Λ. ΛΟΪΖΟΥ: Κασαμπαλής, Χάλαντα, Χρυσοστόμου, Γεωργίου,Νίκιτιν,Δημητρίου – Λίμπερο: Παντελή

ΤΑ ΣΕΤ: 26-28,25-20, 25-22, 27-25