Πρώτη νίκη για τις γαλαζοκίτρινες

09/11/2016

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την ΑΕΚ στο «Κίτιον» με 54-46 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Καλαθόσφαιρας Γυναικών. Η Jessica Walton πέτυχε 21 πόντους και βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα μας να φτάσει στην πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο 1ο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισοζυγισμένο, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ, ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου (24-23).

Η 3η περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα μας. Οι γαλαζοκίτρινες πραγματοποίησαν το καλύτερο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση, με αρκετά υψηλό ποσοστό ευστοχίας και πολύ καλή αμυντική λειτουργία. Πέτυχαν 18 πόντους, δέχθηκαν δέκα και πήραν σημαντικό προβάδισμα εννέα πόντων (42-33).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας έκανε αρκετά καλή διαχείριση του προβαδίσματος και χωρίς να απειληθεί πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνος με 54-46.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-11, 12-13, 10-18, 13-12