Σημαντικό διπλό στο "Κώστας Παπαέλληνας"

12/04/2016

Προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό καλαθόσφαιρας Ανδρών πέτυχε απόψε ο ΑΠΟΕΛ στο Στρόβολο. Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η ομάδα μας κέρδισε με 79-77 τον Κεραυνό, έκανε το 2-1 στις νίκες και την προσεχή Παρασκευή στο Λευκόθεο έχει την ευκαιρία να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό. Ο Εζιουκβού έκανε την καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ και με 28 πόντους -το τελευταίο καλάθι ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος- οδήγησε την ομάδα μας σε μια σημαντική νίκη. Ακολούθησε ο Μπιγκς με 17 και ο Σιζόπουλος με 16 πόντους.

Η ομάδα μας πήγε στο «Κώστας Παπαέλληνας» απόλυτα διαβασμένη και συγκεντρωμένη στο στόχο της. Χωρίς κενά διαστήματα και με σωστό πλάνο πήρε το διπλό που χρειαζόταν και μετέφερε την πρόκριση στο Λευκόθεο. Την Παρασκευή στις 17:30 ο 4ος αγώνας.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο Στρόβολο, με αρκετές εναλλαγές στο σκορ. Καμία ομάδα δεν επέτρεψε στην άλλη να δημιουργήσει μεγάλη διαφορά, με την ομάδα μας να προηγείται μέχρι τέσσερις πόντους (27-23, 33-29) και ο Κεραυνός με τρεις (15-12). Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να χάνει με έναν πόντο 40-39. Η εμφάνιση του Εζιουκβού ήταν εξαιρετική στο πρώτο μέρος, αφού πέτυχε 21 από τους 39 πόντους!

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε ιδανικά για την ομάδα μας. Οι καλαθοσφαιριστές του Γιώργου Βόβορα έτρεξαν σερί 10-0 και προηγήθηκαν για πρώτη -και τελευταία- φορά με εννέα πόντους. Ο ΑΠΟΕΛ είδε το προβάδισμα να μειώνεται άμεσα (49-46), ωστόσο οι παίχτες μας δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να προηγούνται -έστω και οριακά- μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου (59-57).

Το τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό και κράτησε την αγωνία μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Η ομάδα μας, δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, ενώ έχασε και το προβάδισμα των δυο πόντων, εφτά λεπτά πριν το τέλος (64-63). Οι καλαθοσφαιριστές μας κράτησαν τη ψυχραιμία τους και με τη συμπαράσταση του κόσμου μας που μετέτρεψαν το "Κώστας Παπαέλληνας" σε ... Λευκόθεο επέστρεψαν στη διεκδίκηση του αγώνα. Οι δυο ομάδες πήγαιναν καλάθι καλάθι, ωστόσο στo τελευταίο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ απέκτησε προβάδισμα τριών πόντων, 75-72 και 77-74 ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι γαλαζοκίτρινοι δεν υπέπεσαν σε φάουλ στην τελευταία επίθεση του Κεραυνού και με τρίποντο ένα δευτερόλεπτο πριν την... κόρνα, έφερε τον αγώνα στα ίσα. Ο Γιώργος Βόβορας ζήτησε αμέσως τάιμ άουτ προκειμένου να σχεδιάσει την τελευταία επίθεση. Ο Σιζόπουλος ανέλαβε την επαναφορά, βρήκε τον Εζιουκβού, ο οποίος έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στο καλάθι του αντιπάλου, γράφοντας με τον καλύτερο τρόπο τον επίλογο του δραματικού αυτού αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 40-39, 57-59, 77-79

Γιώργος Βόβορας: Χιθ 4, Μπιγκς 17, Σιζόπουλος 16, Παντούρης 6, Ράμσεϊ 2, Εζιουκβού 28, Ντιμπουά 6.