Στα ημιτελικά με 5η νίκη επί του Απόλλωνα

04/04/2018

Στον ημιτελικό του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League προκρίθηκε το ΑΠΟΕΛ που κέρδισε -για 5η φορά φέτος- τον Απόλλωνα με 79-52 στο κεκλεισμένων των θυρών «Κίτιον» στον 3ο μεταξύ τους αγώνα. Η ομάδα μας έκανε το 2-1 στις νίκες και θα αντιμετωπίσει τον Κεραυνό με μειονέκτημα έδρας.

Αρκετά δυνατά μπήκε στο παρκέ η ομάδα μας που επέβαλε πλήρως το ρυθμό της και σταδιακά ανέβαζε τη διαφορά. Διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα (8-2, 15-9, 20-13) και προς το τέλος του 1ου δεκαλέπτου το διεύρυνε στο +12 (27-15).

Το παιχνίδι στη 2η περίοδο ήταν ισορροπημένο. Οι καλαθοσφαιριστές του κ. Αντώνη Κωνσταντινίδη ήταν καλύτεροι στο πρώτο μισό και προηγήθηκαν με 34-19, ο αντίπαλος μείωσε στους οχτώ πόντους (39-31), αλλά με δυο εύστοχες βολές η ομάδα μας ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και πήγε στα αποδυτήρια με το 42-31 υπέρ της.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για την ομάδα μας. Οι γαλαζοκίτρινοι δέχτηκαν οχτώ πόντους και είδαν τη διαφορά να μειώνεται στο -3 (42-39) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Η συνέχεια ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη, το ΑΠΟΕΛ απάντησε άμεσα με δικό του σερί και πέντε λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου πήρε προβάδισμα 10 πόντων (51-41). Η ομάδα μας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο με απόσταση ασφαλείας, 15 πόντων (59-44).

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε πάρα πολύ δυνατά στην 4η περίοδο και δεν επέτρεψε στον Απόλλωνα να διεκδικήσει οτιδήποτε από το παιχνίδι. Η ομάδα μας είχε τον απόλυτο έλεγχο, σκόραρε 20 πόντους, δέχτηκε μόλις οχτώ και πήρε το ροζ φύλλο με 79-52, μαζί και την πρόκριση στα ημιτελικά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 42-31, 59-44, 79-52