Τέλος το σερί και στη 2η θέση

16/01/2019

Το νικηφόρο σερί των 6 αγώνων σταμάτησε στη Λάρνακα. Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε στο «Κίτιον» από την ΑΕΚ με 83-69 στο εξ αναβολής ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League και βρίσκεται στη 2η θέση, μια νίκη λιγότερη από τη σημερινή αντίπαλο του. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Vaughn με 15 πόντους, ακολούθησε ο Jackson με 14. Την ερχόμενη Δευτέρα 21 Ιανουαρίου οι γαλαζοκίτρινοι θα αντιμετωπίσουν τον Απόλλωνα στη Λεμεσό για την τελευταία αγωνιστικής της Α΄ φάσης του πρωταθλήματος.

Αν και η ομάδα μας μπήκε καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 2-5, εντούτοις, δέχθηκε 12 σερί πόντους και βρέθηκε στο -9 (14-5). Οι γαλαζοκίτρινοι είδαν τη διαφορά να αυξάνεται στους 13 πόντους  και τελικά να κλείνει στους 11, 28-17.

Στο 2ο δεκάλεπτο, η διαφορά του αντιπάλου έφτασε στο +20 (43-23), αλλά η ομάδα μας σταδιακά τη μάζεψε και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το -13, 44-31.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά και μέχρι τα μέσα της 3ης περιόδου ήταν καλύτερος. Μείωσε τη διαφορά στο 50-45, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους σερί και την επανέφεραν σε διψήφιο αριθμό, 64-50.

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά ανεβοκατέβαινε και έκλεισε στο -14, 83-69 κατά της ομάδας μας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-17, 44-31, 64-50, 83-69

Αντώνης Κωνσταντινίδης:  Λοϊζίδης 3, Vaughn 15, Grant 13, Peterson 12,  Jake O'Brien, Jackson 14, Zdravic 9, Γιανναράς 3, Κοιλαράς.