Θρυλική πρόκριση!

11/02/2018

Θρυλική πρόκριση στην ημιτελική φάση του κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League πέτυχε το ΑΠΟΕΛ επί του Κεραυνού στην παράταση με 78-77 (72-72 η κανονική διάρκεια) στο Λευκόθεο. Η ομάδα μας παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με μισό ρόστερ, κατέθεσε απίστευτα ψυχικά αποθέματα και με συμπαραστάτη τον κόσμο της πέτυχε τη σημαντικότερη νίκη –μέχρι την επόμενη- στη φετινή περίοδο. Οι Τζέφερσον και Βασίλης Κούνας, έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι, σημείωσαν 26 και 25 πόντους αντίστοιχα και οδήγησαν τους γαλαζοκίτρινους στη μεγάλη νίκη.

Η ομάδα μας στην 3η περίοδο έχανε μέχρι και 13 πόντους (45-56), ενώ λίγα λεπτά πριν το τέλος με 7 (63-70), ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας οδήγησε τον αγώνα στην παράταση (72-72) και πανηγύρισε την πανάξια πρόκριση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας που στη μεγαλύτερη διάρκεια του 1ου δεκαλέπτου βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ (5-4, 12-11). Προς το τέλος της περιόδου το προβάδισμα ανέβηκε ελαφρώς και έκλεισε στο +4 (22-18).

Το σκηνικό ήταν παρόμοιο στο μεγαλύτερο μέρος του 2ου δεκάλεπτου. Η ομάδα μας βρισκόταν μπροστά (24-22, 30-24, 35-32) σχεδόν μέχρι το τέλος, ωστόσο δέχθηκε τρίποντο και βολή σε νεκρό χρόνο και πήγε στα αποδυτήρια με 37-42.

Οι καλαθοσφαιριστές του Αντώνη Κωνσταντινίδη μπήκαν δυνατά στο 2ο ημίχρονο και μείωσαν στον πόντο (41-42), αλλά ο αντίπαλος ξέφυγε επικίνδυνα (45-56) και έβαλε τεράστιο εμπόδιο. Η ομάδα μας απάντησε με σερί 5 πόντων και μείωσε 50-56, ωστόσο είδε εκ νέου τη διαφορά να ανεβαίνει και να κλείνει στους 9 (52-61) στο τέλος του 3ου δεκάλεπτου.

Στην 4η περίοδο η ομάδα μας προσπαθούσε συνεχώς να κατεβάσει τη διαφορά και να παίξει τα ρέστα της. Τα κατάφερε (58-63, 61-64), αλλά ο Κεραυνός επέστρεψε και 2 λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε με 63-70. Το ΑΠΟΕΛ με δυο τρίποντα ψαλίδισαν τη διαφορά στον πόντο και ακολούθησε το θρίλερ. Η ομάδα μας ισοφάρισε σε 72-72 και έχασε την τελευταία επίθεση για να πάρει τη νίκη.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Τα πόδια των παιχτών βάρυναν και το άγχος κυριάρχησε, αφού για σχεδόν 4 λεπτά η ομάδα μας δεν σκόραρε, αλλά έπαιξε σωστή άμυνα και έμεινε μέσα στο παιχνίδι (72-74). Ο κόσμος έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης και ο Τζέφερσον ανέλαβε δράση. Ο Αμερικανός πέτυχε τους τέσσερεις από τους έξι πόντους της ομάδας μας στην παράταση και της χάρισε τη νίκη με 78-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 37-42, 52-61, 72-72, 78-77 (Παράταση)

Αντώνης Κωνσταντινίδης: Κούνας 25, Μπέικερ 16, Ζντράβιτς 2, Κεμπ 6, Τζέφερσον 26, Πηλαβάς 1, Ιερωνυμίδης, Κασκίρης 2.